Committee

International Steering Committee

Andrea Bonfiglio (UNIGE, Italy)

Apirat Siritaratiwat (KKU, Thailand)

Athikom Roeksbutr (MUT, Thailand)

Celia Shahnaz (BUET, Bangladesh)

Chaiwut Chat-uthai (EEAAT, Thailand)

Christof Humpert, (TH-KOELN, Germany)

Haris Gačanin  (RWTH, Germany)

Hiroshi Matsuno (Yamaguchi Univ, Japan)

Ian Grout (UL, Ireland)

Jun Tong (UOW, Australian)

Koichi KUZUME (NIT, Japan)

Kosin Chamnongthai (KMUTT, Thailand)

Mithulan Nadarajah, (UQ, Australia)

Prayoot Akkaraekthalin (KMUTNB, Thailand)

Rahul Kaushik ( JIIT, Noida, India)

Sompong PreePrem (IEEE-PES, Thailand)

Sri Niwas Singh (IITK, India)

Sven Nordholm (Curtin University, Australia)

Tim Mews (University of Alabama, USA)

General Chair

Kidsanapong Puntsri (RMUTI, Thailand)

General Co-Chairs

Hanawa Masanori (UOY, Japan)

Yuttana Kumsuwan (CMU, Thailand)

Technical Program Chairs

Adirek Jantakun (RMUTI, Thailand)

Kaan Kerdchuen (RMUTI, Thailand)

Yasuhiro Okamura (TOKUSHIMA university, Japan)

Yoshikazu Miyanaga (CIST, Japan)

Yuttana Kumsuwan (CMU, Thailand)

Technical Program Committee

Amornthep Sonsilphong (RMUTI, Thailand)

Arak Bunmat (RMUTI, Thailand),

Doldet Tantraviwat (CMU, Thailand)

Hideki Ueno (University of Hyogo, Japs)

Huynh Vo Trung Dung, (VNU-HCMC, Vietnam)

Issa Batarseh (UCF, USA)

Mark Re (Seagate Technology, USA)

Ming Dong (XJTU, China)

Nopporn Leeprechanon (IEEE-PES, Thailand)

Nosrat Granpayeh (KNTU, Iran)

Paramet Wirasanti (CMU, Thailand)

Philip N. Ji (NECLab, USA)

Phoemporn Lakkhanawannakun (RMUTI, Thailand)

Saleh Hussin (TU Berlin, Germany)

Sarah Thompson (University of York, UK)

Sermsak Uatrongjit (CMU, Thailand)

Suriya Kaewarsa (RMUTI, Thailand)

Thanawat Thiasiriphet (CMU, Thailand)

Thanomsak Sopon (RMUTI, Thailand)

Thas A Nirmalathas (UNIMELB, Australia)

Thu-Ngoc Nhuyen (BeOneBreed, Cannada)

Ukrit Mankong (CMU, Thailand)

Vichate Ungvichian (FAU, USA)

Vo Ngoc Dieu (HCMUT, Vietnam)

Yuttana Kongjeen (RMUTI, Thailand)

Zuhaina Zakaria (UiTM, Malaysia)

Sponsor & Exhibition Co-chairs

Aumpawan Yindeemark (RMUTI, Thailand)

Ekkaphol Khansalee  (RMUTI, Thailand)

Piyanuch Tangkittipon (RMUTI, Thailand)

Local Arrangement Chairs:

Angkana Charoenmee (RMUTI, Thailand)

Supaporn Panikom (RMUTI, Thailand)

Publication Chairs: 

Kunjana Chaiamarit (RMUTI, Thailand)

Wannaree Wongtrairat (RMUTI, Thailand)

Finance Chair:

Cattareeya Suwannasri (KMUTNB, Thailand)